Watershed Stewardship Awardees

Since 2000, Chester County Water Resources Authority has presented Watershed Stewardship Awards to individuals and organizations that had shown an outstanding and/or innovative contribution to the protection of water resources in Chester County. Below is a list of those awardees (no awards were given 2011 and 2012). Their service and stewardship has played an integral part in sustaining the watersheds and the water resources of Chester County, Pennsylvania. Please join us in saluting these citizens and organizations for their achievements.
2013
  • Ms. Anne Murphy - in recognition of her tireless dedication and valuable contributions to the restoration of the Chester, Ridley and Crum Creek Watersheds.
At the 9th Annual Chester-Ridley-Crum Watersheds Association Dinner, CCWRA Board members and staff presented Anne Murphy,
outgoing Executive Director of CRC Watersheds Association, with a Watershed Stewardship Award. (Pictured from left to right: Denny Howell- CCWRA Board member, Dani-Ella Betz - CCWRA Staff, Anne Murphy - Award Recipient, and Robert Struble, Jr. - CCWRA Vice Chair.)
CCWRA Board Members at the 9th Annual Chester-Ridley-Crum Watersheds Association
2010
  • Brandywine Valley Association - for their outstanding contributions to enhance and protect the Brandywine watershed in Chester County, Pennsylvania.
  • Mr. Charles Jacob - for his valuable contributions to the protection of water resources in Chester County, Pennsylvania
2009
  • Mr. Craig Thomas - for his outstanding service to Chester County Water Resources Authority and his valuable contributions to the protection of water resources in Chester County, Pennsylvania
2008
  • Drive. Robert Traver - for his many contributions to the advancement and research of stormwater management engineering, the promotion of interdisciplinary partnerships, an watershed stewardship in Chester County, Pennsylvania.
2007
  • Ms. Kathy Bergmann and Ms. Jane Fava - for their many accomplishments and contributions to environmental education and watershed stewardship in Chester County, Pennsylvania
  • Cahill Associates - for their many accomplishments and engineering leadership in stormwater management and watershed stewardship in Chester County, Pennsylvania.
2006
  • Ronald Sloto, P.G. - for advancing the understanding of our water resources and our interconnection with those resources.
2005
  • Charles "Chuck" Marshall - for the preservation, restoration and grass roots advocacy of Valley Creek and its watershed.
  • Drive. G. Winfield Fairchild - for work and accomplishments toward Ecologically Based Pond Management within the watersheds of Chester County
  • Mr. W Thomas Waters - for contributions toward completion of Hibernia Dam and Chambers Lake, and stewardship of the natural resources of the Brandywine Creek watershed.
2004
  • Members of the Chester County Water Resources Task Force - for their volunteer efforts in the development of the Watersheds Plan.
  • Mr. David A. Jackson - for 40 years of achievements in watershed stewardship and environmental health in Chester County.
2003
  • Chester County Board of Commissioners (Mr. Colin A. Hanna, Ms. Karen L. Martynick, and Mr. Andrew E Dinniman) - for leadership in the preservation of Chester County's watershed resources.
  • Ms. Janet Bowers -for leading the development of the Watersheds Plan.
2002
  • Mrs. Samuel Morris - for volunteer efforts and commitment to preservation of watershed resources, particularly those of French and Pickering Creeks watershed.
2001
  • Green Valleys Association - for the protection and stewardship of watershed resources of northern Chester County for over 36 years.
  • Ms. Judy Shuler - for volunteer efforts in preservation of White Clay Creek watershed and achieving its designation as a Federal Wild and Scenic River.
  • Ms. Dorothy Miller - for volunteer efforts in preservation of White Clay Creek watershed and achieving its designation as a Federal Wild and Scenic River.
  • Mr. George Cominsky - for his 12 years of service to and 6 years of chairmanship of the Authority's Board of Directors.
2000
  • Mr. John Johnson - for volunteer efforts to protect the resources of Chester County's watersheds
  • Bethlehem Lukens Plate Company - for efforts to re-use and protect water resources in industrial practices
  • Mr. Wayne G. "Ted" Reed - for leadership of the Chester County Water Resources Task Force